Er zijn toch al genoeg boeken over de bevalling? En aanstaande vaders zijn toch halve zolen die niet weten hoe ze een luier moeten verschonen? Dacht het niet. Dit boek, zeker ook interessant voor professionals, neemt vaders of partners serieus en legt op een heldere, vriendelijke toon uit wat zij kunnen verwachten van een bevalling.

Boek: Wonderbaarlijk – auteurs Joyce Schouten en Marijn van der Zwaard
Recensent Nike Menke

De partner kan een aanstaande vader zijn, maar ook een zus, doula of geboortepartner. Dit boek van de hand van Joyce Schouten en Marijn van der Zwaard maakt duidelijk hoe ze hun vrouw of vriendin kunnen bijstaan en maakt duidelijk dat de geboorte van een baby een gezamenlijke verantwoordelijkheid is. ´Alles wat je moet weten als je vrouw gaat bevallen´ is verdeeld in vijf delen.

Bevallingsfasen

De eerste twee delen beslaan zo’n twee derde van het boek en handelen over de fasen van een fysiologische bevalling en hoe het anders kan lopen. Dit gedeelte bevat veel informatie en toch is het vrij compleet en duidelijk geschreven. De illustraties zijn simpel en daardoor doeltreffend. Ervaringsverhalen geven verdieping en herkenning. De schrijvers zijn eerlijk zonder veroordelend te zijn. Lastige onderwerpen, zoals vroeggeboorte of sterfte, schuwen ze niet. Zo krijg je een genuanceerd beeld over wat een bevalling kan inhouden, met zowel de vreugde als het verdriet.

Het derde deel gaat over de voorbereiding van de bevalling en hierin krijg je praktische handvatten. Het invullen van een realistisch geboorteplan, communicatie met zorgverleners en de BRAINS-methode als hulp voor het nemen van weloverwogen beslissingen komen aan bod.

De eerste maanden

In het vierde deel gaan de auteurs kort in op de periode na de geboorte van de baby. Hier mogen ze wat mij betreft een heel nieuw boek aan wijden, want met hun schrijfstijl wil je graag meer lezen. Het laatste stuk behandelt de bekendste fabels en eindigt met: ‘Als partner ben je haar baken van rust. En hopelijk draagt dit boek eraan bij dat je dat zelf ook gelooft, al kun je voor je gevoel weinig voor haar doen.’

Fijn en fris naslagwerk

De auteurs hebben hun kennis, ervaring en wijsheid over bevallen heel prettig samengevoegd en brengen met hun boek echt een aanvulling op het bestaande aanbod van bevallingsboeken. Niet alleen voor aanstaande vaders, ook voor professionals kan dit boek een fijn en fris naslagwerk zijn over de oeroude gebeurtenis van bevallen in de huidige tijd.

Nike Mencke, is verloskundige (niet praktiserend), lactatiekundige IBCLC, Infant Mental Health generalist.

Vakblad Vroeg is er voor professionals die werken in de geboortezorg en met kinderen tot zeven jaar en hun ouders. Een abonnement kost slechts €30,- per jaar.

Ontdek ons Vroeg-magazine

Vakblad Vroeg is er voor professionals die werken in de geboortezorg en met kinderen tot zeven jaar en hun ouders. Sleutelwoorden zijn preventie, vroegtijdige onderkenning en vroeghulp. Ons kwartaalmagazine biedt achtergrond en verdieping. Een abonnement kost slechts € 30,- per jaar.

Meld je aan voor de nieuwsbrief

Meld je aan voor de nieuwsbrief

Op de hoogte blijven van alle ontwikkelingen op het gebied van de geboortezorg en de zorg rond het jonge kind en zijn ouders? Schrijf je dan in voor onze tweewekelijkse nieuwsbrief.

"*" geeft vereiste velden aan